אתר ההכרויות לאבלי

אתר ההכרויות המוביל והאיכותי ברשת.

הרשמה חינם!

על ההיסטוריה של הכרויות וחיזור

ראשית דבר

השנה היא אוקטובר 1896. בחור צעיר, מגיע לבית מגורים יוקרתי ודופק על הדלת. בידו האחת הוא נושא תיבת עץ קטנה המכילה צמיד כסף וטבעת. בידו השנייה הוא אוחז זר פרחים צבעוני. הוא מקיש על הדלת, משחרר את כתפיו ומשנן בליבו את המילים הנכונות. הדלת נפתחת והוא מובל אל תוך חלל גדול ומרוהט היטב. ככל שחולפות הדקות, הוא נהיה לחוץ הרבה יותר. הוא פורש את הפריטים על השולחן, מסדר את העניבה ומחכה. לפתע, שתי דלתות נפתחות. בחורה צעירה ונאה, לבושה בשמלה ארוכה ואלגנטית נכנסת בחינניות אל החדר ונעמדת מספר מטרים מהצעיר. בפתח השני ניצבים הורי הצעירה. הם מברכים את הבחור לשלום ולאחר מכן נסוגים מבעד לדלת, משאירים אותה מעט פתוחה. הגברת הצעירה מתיישבת, והצעיר ניגש לתת לה את זר הפרחים. הוא מכחכח בגרונו ומפיל את הקופסא. כשהוא מתכופף לאסוף את התכולה, הוא שם לב שהעניבה שלו עקומה ושזר הפרחים שבידו התפזר. לבסוף, הוא מתרומם על רגליו ומכחכח בגרונו. הגברת הצעירה מחייכת אל מל הפרזנטציה הלחוצה ולבסוף הוא מתחיל במונולוג...

הסצנה הזו, ספק דרמטית ספק קומית, היא תיאור של זמנים בהם עולם ההיכרויות נראה כך. הבחור הצעיר לא ממלא תפקיד בהצגה, אלא מתכונן לקראת שיאו של תהליך חיזור ממושך. אחרי שנים של היכרות, חודשים של תכנונים, טיולים בפארק תחת השגחה ופיקוח, מחויבויות משפחתיות ושיחה קצרה עם אביה של הצעירה, הוא הגיע למעמד לשמו התכנסנו כאן היום - הצעת הנישואין.
 

היכרויות וחיזור

הכרויות וחיזור הם שני מושגים שנשענים זה על זה. מצד אחד, לבני הזוג יש צורך בסיסי להכיר זה את זה לפני שהם מתמסדים, מצד שני, על מנת להכיר זה את זה, נדרשת לא מעט עבודת חיזור.

החיזור שינה פניו במרוצת ההיסטוריה. בעבר, היכרויות שנעשו אחד-על-אחד, בגיל צעיר, ללא כוונת נישואים, יכלו להוביל לבעיות ופיתויים. היכרות שלא נעשתה למטרה רצינית, התפרשה כקלילות דעת ולא הייתה מקובלת בחברה. היכרות וחיזור היו עניין של תועלת.הרעיון של התנסות זוגית, של פרידות, ריבאונדים, סטוצים או קשר פתוח לא היה מוכר. כל אלה הם אבולוציה ארוכת שנים. תולדה של זמן פנוי.

מנישואי שידוך מסורתיים, דרך בליינד-דייטים מפתיעים ועד היכרות וירטואלית. עולם ההכרויות התהווה והשתנה לצידה של התרבות האנושית.

חשבו על בחורה בת 13 ובחור בן 15 שיושבים ליד האח כדי לדון בתוכניות הנישואים שלהם. זה נשמע מצחיק, אבל לפני כמה מאות שנים זו הייתה המציאות. חיזור לא היה משהו שצעירים עסקו בו בשביל להעביר את הזמן או כדי ללמוד את עצמם לעומק. היה זה עניין רציני בו השחקנים העיקריים לא היו בהכרח החתן והכלה, אלא דווקא ההורים של הזוג. נכון, הרגשות והמחשבות של בני הזוג נלקחו במידה כלשהי בחשבון, אבל ברובו רעיון הנישואים התנהל כמשא ומתן של מיזוג בין המשפחות.

אל תניחו כי שידוכים היו בהכרח נישואים ללא אהבה. בחלק גדול מהמקרים, הצעירים למדו להכיר זה את זה מרגע האירוסין ועד שלב הנישואים. במקרים אחרים, המפגש הראשון היה ביום החתונה.

במצב כזה, החיזור התרחש בחודש הראשון של הנישואים, אחרי ההיכרות. דרך החיזור, בני הזוג הפכו לחברים, צברו כבוד הדדי זה לזה, בתקווה שגם יצליחו להצמיח אהבה. היום, זה אחרת. היום אהבה היא תנאי בסיסי לנישואים - וכדי לעורר אותה, נדרש הליך ארוך של הכרות וחיזור.
 

מעט אפשרויות ואין זמן לדייטים

בקנדה הצרפתית בתקופת ההתיישבות במאה ה-17, לא היה זמן פנוי ובטח לא את המותרות להשקיע אותו בחיזור והיכרויות. המתיישבים הגיעו לבדם למדינה, וכאשר היו צריכים אישה, היו משגרים קריאה ל"בסיס האם" ונשים היו נשלחות אליהם על ספינות. כאשר הספינה הגיעה לנמל, הגברים היו פוגשים לראשונה את כלתם ונישאים לה בו במקום. כמה נוח, כמה פרקטי. אין זמן "לבזבז". היום, במציאות שלנו, יש לנו הרבה יותר זמן...
 

עידן חדש, עסק חדש

במהלך התקופה הויקטוריאנית, בתקופה של כמעט 70 שנים בין 1830 ל-1900, הליך החיזור השתרש והפך לחלק בלתי נפרד מעולם ההיכרויות. השגשוג הכלכלי והמהפכה התעשייתית סיפקו לבני המעמד הגבוה והבינוני, מותרות של זמן פנוי לפעילות חברתית, פוליטית, תרבותית, וכן גם לפעילות רומנטית. גברים ונשים הקדישו הרבה יותר זמן וכסף כדי לצאת ולבלות, והתעשייה תמכה, עודדה וסיפקה אמצעי חיזור הולמים. כך למשל, בחור צעיר יכול היה לקנות ספר בשם "משפטים מתוקים" וללחוש אותם לבחורה אחריה הוא מחזר.

בעידן שלנו, העסק של הכרויות תפס תאוצה והפך לתעשייה שוקקת. לא רק ספרים, עצות ומטפלים זוגיים, אלא תרבות שלמה שמטרתה לעודד ולטפח את עולם ההכרויות והרומנטיקה הזוגית. מסרטי קולנוע ומוזיקה, דרך חנויות פרחים וצימרים בצפון - הכרויות זה שם המשחק.

החיים במאה ה-21, מספקים את הזמן הפנוי שהיה חסר כל כך במאות הקודמות. בתים, ובעיקר מטבחים, מלאים במכשור מתקדם שחוסך זמן כפיים, מכוניות ומטוסים מזרזים את ההגעה ליעדים, טכנולוגיה מתקדמת מצמצמת פערים ונדמה שכל המציאות מכוונת כדי לחסוך לנו זמן ואנרגיה. כעת, כשיש לנו יותר זמן פנוי, אנו משקיעים אותו בעצמנו, משקיעים אותו בקשרים זוגיים, משקיעים אותו בטיפוח החלום הרומנטי של היכרות וחיזור, בתקווה למצוא את השידוך ההולם לכל החיים.